Otkucaj srca

C – reaktivni protein (CRP) u krvi

CRP, odnosno C – reaktivni protein, je protein krvi koji sudjeluje u sistemskom odgovoru organizma na upalu. Proizvodnja CRP – a u jetri potaknuta je proupalnim citokinima koji se oslobađaju tijekom upalnog odgovora.

CRP je jedan od proteina akutne faze upale, a ujedno i važan pokazatelj upalnog procesa u organizmu.

Do povećanja vrijednosti C – reaktivnog proteina u krvi dolazi uslijed upale, infekcije te kao odgovor na ozljedu.

CRP

Što je CRP?

C – reaktivni protein (CRP) je glavni protein akutne faze upale, a ujedno i najznačajniji marker akutnog upalnog odgovora. Proizvodnja CRP – a odvija se u jetri, kao odgovor na povećano izlučivanje proinflamatornih (proupalnih) citokina, osobito interleukina – 6 (IL – 6), interleukina 1 (IL – 1), kao i čimbenika tumorske nekroze – α (TNF – α).

U zdravih osoba, CRP je uobičajeno prisutan u vrlo niskim koncentracijama u krvi.

Kao odgovor na upalu, vrijednost CRP – a u krvi raste tijekom narednih 6 do 8 sati, dosežući maksimalne koncentracije nakon 24 – 48 sati.

S povlačenjem upalnog procesa, C – reaktivni protein vrlo brzo dostiže normalne vrijednosti u krvi (poluživot u krvi iznosi 19 sati), što ga čini korisnim markerom u praćenju aktivnosti bolesti, kao i učinkovitosti liječenja.

CRP referentne vrijednosti

CRP referentni intervali prikazani su u tablici u nastavku.

Kao i mnogi drugi proteini akutne faze upale, C – reaktivni protein (CRP) u krvi je normalno prisutan u tragovima. Vrijednost CRP – a u krvi veća od 5 mg/L pokazatelj je upalnog procesa u organizmu.

CRP normalne vrijednosti

DobVrijednost CRPa u krvi 
1 – 20 dana0,1 – 4,1 mg/L
2 mjeseca – 15 godina0,1 – 2,8 mg/L
≥ 20 godina< 5,0 mg/L

Normalan CRP u krvi zdravih, odraslih osoba uobičajeno iznosi manje od 5 mg/L.

Zašto dolazi do povećanja vrijednosti C – reaktivnog proteina u krvi?

Vrijednost C – reaktivnog proteina u krvi se povećava kao odgovor na upalu u organizmu.

Neke od najčešćih uzroka povećanja koncentracije CRP – a u krvi navodimo u nastavku.

  • akutna ili kronična infekcija (infekcije bakterijama, virusima i gljivicama)
  • upalne bolesti crijeva (Crohnova bolest, ulcerozni kolitis)
  • autoimune bolesti (SLE, reumatoidni artritis, vaskulitis)
  • srčano – žilne bolesti
  • alergijska reakcija
  • ishemija
  • ozljeda tkiva (traume, opekline, nekroza tkiva)
  • zloćudne bolesti

C – reaktivni protein (CRP) jedan je od osnovnih upalnih parametara. Vrijednosti CRP – a najčešće su povišene tijekom akutnih infektivnih bolesti. Međutim, povišen CRP može biti prisutan i u drugim upalnim stanjima organizma, poput autoimunih te zloćudnih bolesti, budući da su to sve stanja koja u organizmu potiču upalnu reakciju.

Čimbenici koji mogu utjecati na povišenje CRP vrijednosti u krvi

Blago povišen CRP može biti uzrokovan sljedećim čimbenicima.

  • pretilost
  • trudnoća
  • depresija
  • prehlada
  • nesanica
  • šećerna bolest
  • gingivitis
  • sjedilački način života
  • pušenje cigareta
  • starija životna dob
  • intenzivan fizički napor
  • uzimanje oralnih kontraceptiva
  • genetički polimorfizam

Slijedom navedenog, tijekom interpretacije vrijednosti CRP – a u krvi, važno je uzeti u obzir navedene čimbenike koji utječu na koncentraciju istog.

Određivanje vrijednosti CRP – a u krvi

Određivanje koncentracije C – reaktivnog proteina iz krvi je jednostavna, brza i neinvazivna laboratorijska pretraga koja se izvodi rutinski. CRP pretraga obično je iziskuje posebnu pripremu.

Vrijednost C – reaktivnog proteina u krvi od 10 do 100 mg/L općenito se smatra umjereno povišenom vrijednosti, iznad 100 mg/L značajno povišenom vrijednosti, odnosno iznad 500 mg/L vrlo ozbiljnim povišenjem koje zahtijeva i odgovarajuću procjenu te liječenje.

visoki CRP

Zašto je važno određivanje CRP – a u krvi?

1. otkrivanje i praćenje aktivnosti upale

1. razlikovanje bakterijske od virusne infekcije

Određivanje vrijednosti CRP – a u krvi osobito je korisno u razlikovanju bakterijske od virusne infekcije. Naime, u odnosu na virusne infekcije koje su obilježene povišenom sedimentacijom eritrocita, povišenim brojem leukocita, te nižim vrijednostima CRP – a, bakterijske infekcije karakterizira značajno viši porast vrijednosti CRP – a u krvi.

Visoki CRP, odnosno vrijednosti C – reaktivnog proteina u krvi između 100 i 500 mg/L gotovo su uvijek pokazatelj akutne bakterijske infekcije u organizmu.

2. razlikovanje sindroma iritabilnog crijeva od organske bolesti (Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa)

CRP vrijednosti u krvi koriste se u razlikovanju funkcionalnih bolesti probavnog sustava, poput sindroma iritabilnog crijeva, od organskih upalnih bolesti crijeva kao što su Crohnova bolest i ulcerozni kolitis.

Organske bolesti crijeva uobičajeno prati značajan porast vrijednosti CRP – a, dok su vrijednosti istog kod sindroma iritabilnog crijeva obično unutar normalnih granica.

2. procjena učinkovitosti liječenja

Osim kao pokazatelj upalnog procesa u organizmu, mjerenje vrijednosti CRP – a u krvi korisno je i u procjeni napredovanja bolesti, odnosno učinkovitosti liječenja.

Primjerice, u kontekstu bakterijske infekcije, praćenje vrijednosti CRP – a može spriječiti nepotrebno uzimanje manje djelotvornog ili nedjelotvornog antibiotika, odnosno omogućuje pravovremenu zamjenu istog djelotvornijim.

Vrijednosti C – reaktivnog proteina koje se ne smanjuju ili nastavljaju rasti nakon 48 sati od ordiniranja antibiotske terapije pokazatelj su neučinkovitosti liječenja.

Što kada je CRP povišen?

CRP je najznačajniji biljeg akutnoga upalnoga odgovora i u dobroj je korelaciji s težinom i opsegom upale.

Premda visoko osjetljiv upalni parametar, CRP ima malu specifičnost. Slijedom navedenog, povišen CRP u krvi ukazuje na postojanje upale u organizmu, no ne otkriva žarište, odnosno uzrok upale.

Stoga, u svrhu postavljanja ispravne dijagnoze te provedbe odgovarajućeg liječenja, CRP nalaz je potrebno interpretirati u kombinaciji s kliničkom slikom te drugim laboratorijskim nalazima.

Literatura:

1. PubMed. C – reactive protein

2. Cleveland Clinic. CRP test

3. World Health Organization. C – reactive protein concentrations as a marker of inflammation or infection

4. ResearchGate. CRP

Autor: Monika Babić

Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.

Scroll to Top