Grčevi kod beba, odnosno dojenačke kolike, čest su problem s kojim se suočavaju mnogi roditelji.
Dojenačke kolike, poznate i pod nazivima „dojenački grčevi“ ili „kolike prvog tromjesečja“, jesu iznenadne epizode intenzivnog, neobjašnjivog plača u inače zdrave dojenčadi.
Obično se pojavljuju u beba u dobi od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci.
Premda mogu biti vrlo stresne i iscrpljujuće za roditelje, važno je istaknuti da su dojenačke kolike prolazno stanje koje ne ostavlja posljedice po zdravlje djeteta.
Što su kolike, kako prepoznati grčeve kod beba, kako pomoći bebi kod grčeva, te još mnogo toga, donosimo u nastavku.
Što su dojenačke kolike?
Prema najčešće upotrebljavanom Wesselovom „pravilu trojke“, dojenačke kolike su paroksizmalne epizode neutješnog plača u inače zdravog dojenčeta, mlađeg od tri mjeseca, koje traju više od tri sata dnevno i pojavljuju se tri puta tjedno, najmanje tri uzastopna tjedna u mjesecu.
S vremenom, prihvaćena je nova definicija dojenačkih kolika koja podrazumijeva:
1. početak i prestanak svih simptoma u dojenčeta do 5. mjeseca života
2. paroksizmalne i produžene epizode plača, nemira i iritabilnosti koje nastupaju bez vidljivog razloga i ne mogu se spriječiti niti prekinuti intervencijama roditelja ili skrbnika
3. ne postoje znakovi zaostajanja u razvoju dojenčeta ili neke bolesti
Dojenačke kolike se pojavljuju s jednakom učestalošću u dječaka i djevojčica.
Također, važno je naglasiti da dojenačke kolike nisu isključiva karakteristika dojene djece, već se podjednako pojavljuju u djece na prehrani adaptiranim mliječnim pripravcima.
Grčevi kod dojenih beba, kao i grčevi kod beba na adaptiranom mlijeku, mogu nastati zbog nezrelosti probavnog trakta, slabije aktivnosti enzima za probavu mliječnog šećera te mnogih drugih razloga.
Kada počinju grčevi kod beba?
Grčevi kod beba ili aerokolike uobičajeno se počinju javljati tijekom drugog ili trećeg tjedna života, odnosno nešto kasnije u prijevremeno rođene djece. Obično su najizraženiji oko šestog do osmog tjedna, nakon čega se postupno smiruju, a oko četvrtog mjeseca i spontano prestaju.
Kako prepoznati dojenačke kolike?
Simptomi dojenačkih kolika se uglavnom javljaju u kasnim poslijepodnevnim satima, kao i iza obroka.
Obrazac ponašanja djeteta s kolikama vrlo je karakterističan. Naime, u do tada zdravog i raspoloženog dojenčeta, iznenada dolazi do snažnog, visokofrekventnog plača, pri čemu ono privlači nožice prema trbuščiću, koji je uobičajeno nadut (distendiran) i osjetljiv. Osim neutješnog plača, u dojenčadi s kolikama često je istodobno prisutno i crvenilo lica, kao i stisnute šačice.
Dijete s kolikama uobičajeno ima uredan apetit, urednu stolicu te uredno dobiva na tjelesnoj težini.
Zašto nastaju dojenačke kolike?
Točan uzrok nastanka dojenačkih kolika nije u potpunosti razjašnjen.
Smatra se da važnu ulogu u nastanku dojenačkih grčeva ima nezrelost probavnog sustava djeteta. Naime, nježni probavni sustav dojenčeta još uvijek nije u potpunosti razvijen i potrebno mu je vrijeme da sazre i u potpunosti preuzme svoju funkciju.
Nadalje, postoje istraživanja koja ukazuju da izloženost duhanskom dimu i njegovim metabolitima može biti povezano s pojavom dojenačkih kolika. Međutim, kako bi se sa sigurnošću moglo utvrditi da je pušenje majki tijekom trudnoće rizičan čimbenik, potrebna su daljnja istraživanja.
Koliko traju grčevi kod beba?
Kolike kod beba uobičajeno potpuno prestaju u dobi od navršenih 3 do 5 mjeseca života.
Kako možete pomoći bebi s kolikama?
Dojenačke kolike obično su vrlo neugodne i bolne za vašu bebu. Osim ljubavi, nježnosti i utjehe koju možete pružiti svojoj bebici, donosimo nekoliko korisnih savjeta koji mogu pomoći.
1. masaža trbuščića
Nježna masaža trbuha bebe kružnim pokretima, u smjeru kazaljke na satu, može biti vrlo korisna u ublažavanju kolika.
2. savijanje nožica
Savijanje bebinih nožica u koljenima i približavanje prema trbuhu, kao i lagano gibanje nožica, poput vožnje bicikla, može olakšati izlazak mjehurića zraka (aerokolike) iz crijeva.
3. nježno ljuljanje bebe
Nježno ljuljuškanje bebice u naručju može biti od pomoći.
4. topli i suhi oblozi
Stavljanje tople i suhe gazice na bebin trbuščić može pomoći opustiti crijeva i olakšati oslobađanje mjehurića zraka iz probavnog sustava.
5. topla kupka
Također, topla kupka može biti vrlo opuštajućeg djelovanja.
6. uspravni položaj nakon podoja
Nakon podoja, preporučuje se držati bebicu u naručju u uspravnom položaju, što joj omogućuje da izbaci progutani zrak prije polaganja u krevetić.
7. primjena određenih pripravaka
U dogovoru s pedijatrom, bebici se može dati simetikon, pripravak koji učinkovito smanjuje nadutost.
Dodatno, pojedini probiotički sojevi, poput Lactobacillus reuteri, pokazali su se korisnima u ublažavanju dojenačkih kolika.
Zaključak
Dojenačke kolike nisu bolest, već dio normalnog razvojnog procesa vaše bebice. One podrazumijevaju obrazac ponašanja koji se očituje epizodama intenzivnog, neobjašnjivog plača u inače zdrave dojenčadi.
Premda zbog svoje prirode mogu narušiti obiteljsku dinamiku, dojenačke kolike su, same po sebi, bezopasno stanje koje spontano prolazi, bez posljedica po zdravlje djeteta.
Autor: Monika Babić
Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.