Reproduktivno starenje sve je češće u središtu interesa, osobito uz postojeći trend odgođenog majčinstva, odnosno roditeljstva.
Sa starenjem, reproduktivni sustav, osobito u žena, pokazuje značajne promjene – smanjuje se broj i kvaliteta jajnih stanica, a samim time i plodnost. No, može li se taj proces usporiti?

Što je to reproduktivno starenje?
Reproduktivno starenje je prirodni proces obilježen smanjenjem broja i kvalitete jajnih stanica tijekom reproduktivnog vijeka žene.
Naime, žene se rađaju s ograničenim brojem jajnih stanica (oocita), čija količina i kvaliteta opada s godinama. Ovaj prirodan proces, poznat kao iscrpljivanje rezerve jajnika, počinje prije rođenja i nastavlja se tijekom reproduktivnog vijeka žene.
Čimbenici koji pridonose reproduktivnom starenju
U nastavku navodimo nekoliko čimbenika koji pridonose starenju jajnika.
- oksidativni stres (prekomjerno stvaranje slobodnih radikala kisika, pri čemu dolazi do oštećenja stanica)
- disfunkcija mitohondrija
- skraćivanje telomera (strukture na krajevima kromosoma potrebne za genetsku stabilnost stanice)
- pogreške u razdvajanju kromosoma tijekom mejoze
- genetske promjene
Uz postojeći trend odgođenog majčinstva, osobito je važno pronaći strategije za očuvanje, odnosno produljenje plodnosti. Premda su istraživači samo „zagrebali“ ispod površine razumijevanja uloge spermidina, već sada postoje jasne naznake kako bi ovaj prirodni spoj mogao postati vrijedan alat u borbi protiv reproduktivnog starenja.
Što je spermidin?
Spermidin je prirodni spoj (poliamin) prisutan u svim stanicama živih bića.
U različitim koncetracijama, spermidin se može pronaći i u širokom izboru voća, povrća, žitaricama (pšeničnim klicama), mesu i siru. Dio spermidina proizvode i bakterije u našem probavnom traktu.
Ovaj poliamin prvi puta je otkriven u uzorku sjemene tekućine, zbog čega i nosi naziv spermidin.
Zbog sposobnosti promicanja reproduktivne dugovječnosti kroz mnoge biološke procese, poliamini, uključujući spermidin, sve su više u središtu interesa istraživača.

Učinci spermidina na promicanje reproduktivne dugovječnosti
1. antioksidativno i antiapoptotsko djelovanje
Oksidativni stres podrazumijeva neravnotežu između slobodnih radikala i antioksidansa u organizmu, što dovodi do oštećenja stanica. Sa starenjem dolazi do prekomjerne proizvodnje, odnosno nakupljanja slobodnih radikala kisika u jajnicima, što dovodi do strukturnih oštećenja stanica i apoptoze.
Oksidativni stres i apoptoza (programirana smrt stanica) usko su povezani sa starenjem jajnika.
Istraživanja pokazuju da spermidin može povećati oksidativni kapacitet stanica i poboljšati funkciju jajnika, a samim time i kvalitetu jajne stanice.
Ublažavanje oksidativnog stresa stanica, spermidin ostvaruje procesom autofagije (samoprobavljanje stanica). Osim toga, spermidin može spriječiti apoptozu, čime ujedno može doprinijeti usporavanju procesa starenja jajnika, odnosno povećati reproduktivni potencijal žena.
2. poticanje autofagije
Autofagija je prirodni proces razgradnje i recikliranja oštećenih staničnih komponenti, ključan za očuvanje zdravlja i dugovječnosti organizma. Disfunkcija autofagije može narušiti funkciju stanica te posljedično dovesti do niza bolesti.
Poremećena autofagija obilježje je starenja.
Istraživanja su pokazala da suplementacija spermidinom ima ključnu ulogu u poticanju autofagije, čime učinkovito produljuje vijabilnost stanica, uključujući jajnu stanicu.

3. protuupalno djelovanje
Dugotrajna kronična upala ubrzava starenje.
Studije su pokazale da ostarjeli jajnici sadrže više vrijednosti upalnih markera. S obzirom na sposobnost ublažavanje upale, kroz smanjenje ekspresije upalnih čimbenika, spermidin ima ključnu ulogu u usporavanju starenja jajnika.
4. očuvanje duljine telomera
Telomere, strukture na krajevima kromosoma, odgovorne su za održavanje integriteta genoma i kromosomske stabilnosti.
Mehanizam kojim spermidin sprječava starenja jajnika očuvanjem duljine telomera još je uvijek nejasan.
5. poboljšanje funkcije mitohondrija
Mitohondriji, odgovorni za proizvodnju stanične energije, neophodni su za pravilno funkcioniranje stanica i cijelog organizma. Funkcija mitohondrija opada sa starenjem. Održavanje kvalitete mitohondrija i homeostaze u stanici ovisno je o mitofagiji, specijaliziranom obliku autofagije kojom se selektivno uklanjaju mitohondriji.
Spermidin, kroz poticanje mitofagije, može pomoć u obnovi i poboljšanju funkcije mitohondrija, što može doprinijeti usporenju procesa starenja jajnika, kao i poboljšati kvalitetu jajnih stanica.
Premda su potrebna dodatna istraživanja na ovu temu, ova otkrića sugeriraju da bi dodatak spermidina mogao predstavljati terapijsku strategiju za poboljšanje kvalitete jajnih stanica, kao i reproduktivnih ishoda u poodmakloj dobi. Upravo to, otvara dodatne mogućnosti za žene koje se zbog određenih razloga odlučuju na majčinstvo u kasnijoj životnoj dobi.

Zaključak
Reproduktivno starenje nepovratan je proces povezan s opadanjem broja i kvalitete jajnih stanica.
U kontekstu reproduktivnog starenja, spermidin se ističe kao obećavajući spoj koji bi, poboljšavajući kvalitetu jajnih stanica, mogao pomoći produžiti reproduktivni vijek, kao i poboljšati reproduktivne ishode žena u poodmakloj dobi.
U kombinaciji s ostalim strategijama za održavanje optimalnog zdravlja, poput konzumacije zdrave i uravnotežene prehrane, svakodnevne tjelesne aktivnosti te upravljanja stresom, spermidin bi mogao doprinijeti produljenju reproduktivne vitalnosti.
Sve proizvode možete pronaći na Genoaza.hr.
Literatura:
1. Liu Y. Reproductive aging: biological pathways and potential interventive strategies
2. Škarić – Jurić, Starenje kao dio životnog ciklusa
3. Spermidine and fertility: A promising avenue for reproductive health
4. Zhang Y., Bai J. Polyamine metabolite spermidine rejuvenates oocyte quality by enhancing mitophagy during female reproductive aging
5. Kang B. Polyamines in ovarian aging and disease