Kako povećati šanse za začeće, bilo da se suočavate s neobjašnjivom neplodnošću ili pokušavate ostvariti trudnoću u poodmakloj dobi, pitanje je koje ste si zasigurno barem jednom postavili. Naime, ostvarivanje trudnoće nije uvijek jednostavno, osobito uz postojeći trend odgođenog majčinstva.
Promjene u reproduktivnom sustavu, osobito u žena, s godinama postaju izraženije, no uz implementaciju određenih strategija moguće je povećati šanse za začeće.

Kako stvoriti optimalne uvjete za uspješno ostvarenje trudnoće?
Ostvarivanje trudnoće može biti izazovno. Kako povećati šanse za za začeće, odnosno stvoriti optimalne uvjete za uspješno ostvarenje trudnoće, pročitajte u nastavku.
1. razumijevanje menstruacijskog ciklusa
Poznavanje i razumijevanje vlastitog menstruacijskog ciklusa, osim što je prijeko potrebno za očuvanje reproduktivnog zdravlja, osobito je važno za planiranje trudnoće.
Naime, najvažniji preduvjet za začeće, odnosno ostvarivanje trudnoće je – ovulacija, odnosno izbacivanje zrele jajne stanice iz jajnika.
Ovulacija je središnji događaj menstruacijskog ciklusa i uobičajeno nastupa četrnaestog dana, uz redoviti ciklus od 28 dana.
Mnoge žene teško raspoznaju ovulaciju, a zapravo samo treba obratiti pozornost ili se poslužiti malim pomoćnicima poput mjerenja bazalne temperature ili korištenja LH trakica.
Važno je utvrditi ako se i kada događa ovulacija, kako bi se odredili plodni dani, odnosno tzv. „plodni prozor“, kada je šansa za začeće najveća.
Ponekad je i samo ovih nekoliko koraka dovoljno za ostvarivanje željene trudnoće.
2. zdrava i raznolika prehrana
Zdrava, raznolika i uravnotežena prehrana, osobito tijekom razdoblja planiranja trudnoće, prijeko je potrebna za očuvanje reproduktivnog zdravlja, no i zdravlja u cijelosti.
3. dodatci prehrani
Određeni dodatci prehrani mogu podržati reproduktivno zdravlj e te pripomoći u stvaranju optimalnih uvjeta za začeće, odnosno ostvarivanje trudnoće.
1. spermidin
Spermidin, prirodni spoj prisutan u svim stanicama živih bića, ima ključnu ulogu u održavanju reproduktivne vitalnosti. Sa starenjem, sadržaj spermidina u stanicama se smanjuje, što se odražava na sposobnost začeća, odnosno plodnost.
Zahvaljujući antioksidativnom i antiapoptotskom djelovanju, sposobnosti poticanja autofagije, te poboljšanju funkcije mitohondrija, suplementacija spermidinom može doprinijeti usporenju procesa starenja jajnika, kao i poboljšati kvalitetu jajnih stanica.

2. NAD+
Reproduktivno starenje, karakterizirano opadanjem funkcije jajnika te kvalitete jajnih stanica, obilježeno je i smanjenjem sadržaja NAD+, istaknutog kofaktora uključenog u niz metaboličkih putova povezanih s proizvodnjom energije i staničnim funkcijama.
Naime, kvaliteta jajnih stanica čimbenik je koji ograničava stopu plodnosti. Opadanje kvalitete jajnih stanica izravno se odražava na sposobnost začeća i ostvarivanje trudnoće.
Ova otkrića sugeriraju da bi dodatak NAD+ mogao predstavljati terapijsku strategiju za poboljšanje kvalitete jajnih stanica, kao i reproduktivnih ishoda u poodmakloj dobi.
4. zdrava tjelesna težina
Održavanje zdrave tjelesne težine prijeko je potrebno za očuvanje zdravlja cijelog organizma, no i za stvaranje optimalnih uvjeta za začeće te uspješno ostvarenje trudnoće.
5. umjerena tjelesna aktivnost
Istraživanja su pokazala da redovita, umjerena tjelesna aktivnost poboljšava plodnost, a ujedno pomaže i u održavanju zdrave tjelesne težine.
6. smanjenje stresa
U današnje vrijeme, stres je gotovo nemoguće izbjeći. Kronični stres i prekomjerna proizvodnja kortizola, hormona stresa, mogu narušiti osjetljivu ravnotežu ključnih reproduktivnih hormona, estrogena i progesterona, što se može odraziti i na menstruacijski ciklus.
U procesu planiranja trudnoće, stres može ometati folikulogenezu (sazrijevanje jajnih stanica), ovulaciju, a samim time skraćivati ili produžiti trajanje menstrualnog ciklusa. Ponekad, stres može uzrokovati i potpuni izostanak menstrualnih ciklusa (amenoreja), s posljedičnim izostankom ovulacije i menstruacije.
Nadalje, stres potiče upalne procese u tijelu, što je osobito važno u žena s kroničnim bolestima, poput endometrioze, ili autoimunim bolestima, kao što je Hashimotov tireoiditis.
Također, stres slabi imunološki odgovor organizma, što nas čini podložnijima različitim infekcijama, uključujući mokraćno – spolne infekcije, a što također može komplicirati ostvarivanje trudnoće.
7. izbjegavanje štetnih tvari
Tijekom planiranja trudnoće izbjegavajte pušenje, konzumaciju alkohola te druge štetne tvari.
Pušenje je povezano sa smanjenom plodnošću i u žena i u muškaraca. U žena, pušenje ometa normalnu funkciju jajnika, proizvodnju reproduktivnih hormona, estrogena i progesterona, te smanjuje kvalitetu jajnih stanica. U muškaraca, osim što smanjuje kvalitetu sjemenih stanica, pušenje negativno utječe na broj, pokretljivost i morfologiju spermija. Također, ono može povećati stupanj fragmentacije DNA spermija.
Svi navedeni čimbenici mogu otežati začeće, te postizanje trudnoće.

Zaključak
Planiranje trudnoće može biti uzbudljivo, no i izazovno.
Razumijevanje vlastitog menstruacijskog ciklusa, praćenje ovulacije, zdrava prehrana te održavanje zdrave tjelesne težine važni su početni koraci u stvaranju optimalnih uvjeta za uspješno začeće.
U unaprjeđenju i očuvanju reproduktivne vitalnosti, važno je usmjeriti pažnju na dodatke prehrani poput, spermidina i NAD+, koji mogu imati ključnu ulogu u procesu pospješenja začeća, bilo za ostvarenje trudnoće prirodnim putem, ili putem medicinski potpomognute oplodnje.
Izbjegavanje stresa te štetnih tvari, poput pušenja i alkohola, dodatno pridonosi stvaranju povoljnih uvjeta za začeće.
Zaključno, premda na začeće i uspješno ostvarivanje trudnoće utječu mnogobrojni čimbenici, razumijevanje vlastitog tijela te implementacija određenih promjena u načinu života mogu značajno povećati šanse za začeće te pomoći u ostvarenju uspješne trudnoće.
Spomenute proizvode možete pronaći na Genoaza.hr.
Literatura:
1. Healthline. How to increase your chances of getting pregnant
2. Bauer A. Spermidine promotes mating and fertilization efficiency in model organisms
3. Bertoldo M. NAD+ repletion rescues female fertility during reproductive aging
4. Science Direct. Supplementation with NAD+ and its precursors: A rescue of female reproductive diseases