Mastitis je upala dojke koja nastaje uslijed zastoja mlijeka ili kao posljedica infekcije. Najčešće zahvaća dojilje, no može se pojaviti i u žena koje ne doje, pa čak i u muškaraca.
Mastitis može zahvatiti jednu ili obje dojke i očituje se nizom simptoma.
Što je mastitis, kako ga prepoznati, kako se liječi te kako spriječiti mastitis, saznajte u današnjem članku.

Što je mastitis?
Mastitis je upala tkiva dojke koja nastaje uslijed zastoja mlijeka u mliječnim kanalićima dojke ili kao posljedica infekcije tkiva dojke.
Uobičajeno se pojavljuje u dojilja (laktacijski mastitis), no može zahvatiti i žene koje ne doje, te muškarce (nelaktacijski mastitis).
Zašto nastaje mastitis?
Mastitis može, no i ne mora biti popraćen infekcijom.
1. zastoj mlijeka (neinfektivni mastitis)
Kada se dojka tijekom podoja ne isprazni do kraja, tada može doći do zastoja mlijeka (laktostaze), odnosno nakupljanja mlijeka u mliječnim kanalićima dojke. Spomenuto može dovesti do začepljenja izvodnih kanalića, otežanog protjecanja mlijeka, odnosno pražnjenja dojke te uzrokovati upalu.
2. infekcija tkiva dojke (infektivni mastitis)
Mlijeko zaostalo u mliječnim kanalićima dojke povoljna je sredina za razmnožavanje mikroorganizama. Do prodora mikroorganizama, s kože u tkivo dojke, uobičajeno dolazi kroz pukotine ili oštećenja na koži bradavica (ragada) ili izravno kroz otvore mliječnih kanalića.
Najčešći uzročnici infektivnog mastitisa su bakterije poput Staphylococcus aureus, Streptococcus spp. i Escherichia coli.
Dakle, infekcija najčešće nije osnovno patološko zbivanje, već ona nastaje sekundarno, kao posljedica zastoja mlijeka, odnosno stvaranja uvjeta pogodnih za razmnožavanje bakterija te drugih mikroorganizama.
Rizični čimbenici za nastanak mastitisa
- obilna proizvodnja mlijeka
- smanjeno pražnjenje dojke (rijetki podoji), odnosno ograničena učestalost ili trajanje podoja
- propušteni podoji
- nepravilan hvat dojke
- oštećena bradavica
- začepljene pore ili kanalić
- pritisak na dojku (primjerice uzak grudnjak, pojas u automobilu)
- bolest majke ili djeteta
- nagli prekid dojenja
- stres i umor majke
- pušenje i dr.
Simptomi mastitisa
Mastitis najčešće zahvaća samo jednu dojku i očituje se sljedećim znakovima i simptomima.
- bol u dojci
- crvenilo kože dojke
- dojka topla na dodir
- otečena dojka (jednim dijelom ili u potpunosti)
- osjetljivost dojke na dodir
- povišena tjelesna temperatura
- tresavica
- opće loše stanje
Mastitis kod muškaraca očituje se istim simptomima.
Premda rijetko, simptomi mastitisa ponekad mogu biti rezultat raka dojke.
Upalni rak dojke, agresivan je oblik raka koji može imati simptome slične mastitisu, no za razliku od mastitisa, obično ne reagira na antibiotsku terapiju.
Naime, simptomi mastitisa, ako se ne povlače unutar sedam dana od uvođenja odgovarajuće antibiotske terapije ili se pogoršavaju, mogu upućivati na prisutnost upalnog raka dojke.
Tada, potrebno je učiniti dodatnu dijagnostičku obradu, uključujući ultrazvuk, mamografiju i/ili biopsiju, s ciljem isključivanja zloćudne bolesti.
Apsces dojke
Apsces dojke je lokalizirana nakupina gnojnog sadržaja i jedna od ozbiljnih komplikacija neliječenog ili neodgovarajuće liječenog mastitisa.
Kako se mastitis dijagnosticira?
Mastitis se dijagnosticira na osnovi pažljivo uzete anamneze i fizikalnog pregleda, odnosno prisutnošću karakterističnih znakova i simptoma.
Laboratorijske pretrage i drugi dijagnostički postupci uobičajeno se ne provode rutinski.
Naime, majčino mlijeko nije sterilno – bakterije su prisutne na samoj bradavici, koži dojke, pa čak i u mliječnim kanalićima, pa sama prisutnost bakterija u mlijeku ne mora nužnu ukazivati na mastitis.
Prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), mikrobiološka obrada majčinog mlijeka i antibiogram provode se:
- kada do poboljšanja ne dolazi unutar 48 sati od uvođenja antibiotske terapije
- u slučaju alergije na propisani antibiotik
- kod ponovljenih infekcija dojke (ponovljenih mastitisa)
- u slučaju da je mastitis zadobiven u bolnici
- u slučajevima koji zahtijevaju prijem u bolnicu
- kod teških i neuobičajenih slučajeva
Kako liječiti mastitis?
U liječenju mastitisa, s ciljem smanjenja boli, povišene tjelesne temperature i upale, sigurno je koristiti lijekove poput paracetamola i ibuprofena.
Ne dođe li do poboljšanja simptoma unutar 12 – 24 sata, ili su prisutni opći simptomi, uobičajeno se, u dogovoru s liječnikom, započinje antibiotsko liječenje.
Antibiotik za mastitis najčešće je iz skupine penicilina.
U žena koje doje, važno je naglasiti da mastitis nije razlog za prestanak dojenja.
Ne postoje znanstveno potkrijepljeni dokazi o riziku nastavka dojenja zdrave, terminske novorođenčadi majke koja ima mastitis. Naprotiv, dojenje ima zaštitnu ulogu, budući da pospješuje protok mlijeka čime pridonosi bržem izlječenju.
Dakle, ključni korak u liječenju mastitisa u dojilja je često i učinkovito pražnjenje dojke. Preporučuje se započeti podoj na zdravoj dojci, a nakon otpuštanja mlijeka, podoj nastaviti na dojci zahvaćenoj mastitisom. Također, masaža dojke zahvaćene mastitisom, prije i tijekom dojenja djeteta, može pomoći poboljšati protok mlijeka, odnosno olakšati pražnjenje dojke.
Uz spomenuto, u svrhu ublažavanja simptoma te bržeg oporavka, važno je osigurati odgovarajuću hidraciju, odmor te pravilnu prehranu.
Dođe li do stvaranja apscesa, čini se incizija te drenaža.
Koliko traje mastitis?
Uz pravovremeno i odgovarajuće liječenje, mastitis prolazi unutar 7 – 10 dana.
Kako spriječiti mastitis?
1. dojite bez ograničenja u učestalosti i trajanju podoja
Dojenje treba biti na zahtjev djeteta, bez strogog rasporeda, kako bi se spriječio zastoj mlijeka. Produženi razmaci između podoja mogu dovesti do prepunjenosti dojki, otežanog otjecanja mlijeka i povećati rizik od nastanka mastitisa. Po potrebi, odnosno kada se dojka nakon podoja ne isprazni u potpunosti, preporučuje se izdajanje mlijeka, ručno ili s pomoću izdajalice.
2. osigurajte pravilan položaj i prihvat djeteta na dojku
Pravilno postavljanje djeteta na dojku omogućuje učinkovito pražnjenje dojke i smanjuje rizik od oštećenja bradavica. Različiti položaji majke tijekom dojenja mogu pomoći u ravnomjernom pražnjenju dojke.
3. održavajte odgovarajuću higijenu dojki i bradavica, ruku te opreme za izdajanje
Njega dojki i bradavica podrazumijeva održavanje osnovne higijene. Nakon podoja, preporučuje se nekoliko kapi vlastitog mlijeka umasirati u bradavice i ostaviti ih da se prirodno osuše. Dođe li do oštećenja bradavica (ragada), mogu se koristiti odgovarajuće pomažu u obnavljanju kože. Krema za mastitis koja sadrži lanolin može biti od pomoći.
Također, vrlo je važno njegovati dobru higijenu ruku. Oprema za izdajanje, također, može biti izvor kontaminacije te ju treba temeljito oprati sapunom i toplom vodom nakon upotrebe.
4. prepoznajte rane znakove mastitisa
Redovito pregledavajte svoje dojke kako bi se pravovremeno uočile promjene koje zahtijevaju pažnju i brzu reakciju.
Zaključak
Mastitis ili upala dojke nastaje zbog zastoja mlijeka ili kao posljedica infekcije tkiva dojke.
Liječenje neinfektivnog mastitisa obično je konzervativno (poštedno) – dojenje bez ograničenja u učestalosti i trajanju podoja, temeljito izdajanje mlijeka, masiranje zahvaćene dojke, korištenje hladnih obloga za smirivanje upale i dr. Uz spomenuto, kod infektivnog mastitisa uobičajeno je potrebna antibiotska terapija.
Uz pravovremeno prepoznavanje i pravilno liječenje, mastitis se može uspješno izliječiti, bez komplikacija.
Literatura:
1. WHO. Mastitis – causes and management
2. Mayo Clinic. Mastitis
Autor: Monika Babić
Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.