Sindrom Alise u zemlji čudesa (engl. Alice in Wonderland Syndrome, AIWS), poznat i kao Toddov sindrom, rijedak je neurološki poremećaj obilježen promjenama u percepciji stvarnosti. Podrazumijeva promijenjenu percepciju veličine, oblika, prostora i vremena.
Naziv sindroma inspiriran je popularnim književnim djelom Lewisa Caroll – a – „Alisa u zemlji čudesa“ (engl. Alice’s Adventures in Wonderland).
Sindrom Alise u zemlji čudesa uglavnom zahvaća djecu, međutim može se pojaviti u odraslih osoba.

Što je sindrom Alise u zemlji čudesa?
Sindrom Alise u zemlji čudesa (engl. Alice in Wonderland Syndrome, AIWS) rijedak je neurološki poremećaj obilježen iskrivljenom percepcijom veličine, oblika, prostora i vremena. Drugim riječima, osoba ima iskrivljenu sliku vlastitog tijela, kao i svijeta oko sebe. Naziv sindroma inspiriran je popularnim dječjim romanom Lewisa Caroll – a – „Alisa u Zemlji čudesa“, s obzirom na to da glavna junakinja doživljava gotovo istovjetne promjene u percepciji stvarnosti.
Također, postoji i pretpostavka da je Lewis Caroll, koji je patio od snažnih migrena, možda pronašao inspiraciju za priču iz vlastitog iskustva.
Prvi put ga je opisao britanski psihijatar John Todd, 1955. godine, zbog čega je poznat i pod nazivom Toddov sindrom.
Može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, no najčešće se pojavljuje u djece.
Zašto nastaje sindrom Alise u zemlji čudesa?
Točan uzrok sindroma Alise u zemlji čudesa nije poznat. Međutim, povezan je s promjenama u mozgu, osobito u dijelovima odgovornim za procesuiranje vizualnih i prostorno – vremenskih informacija.
U djece, sindrom Alise u zemlji čudesa obično se povezuje s infekcijom Epstein – Barr virusom, dok je u odraslih najčešći okidač migrena.
- migrena
- infekcija Epstein – Barr virusom
- epilepsija
- poremećaj spavanja
- trauma ili tumor mozga
- psihoaktivni lijekovi i dr.
Koji su simptomi sindroma Alise u zemlji čudesa?
Sindrom Alise u zemlji čudesa može se manifestirati širokim spektrom simptoma.
Kratak pregled najčešćih simptoma donosimo u nastavku.
1. mikropsija
Mikropsija podrazumijeva opažanje predmeta manjima nego što u stvarnosti jesu.
2. makropsija
Makropsija označava opažanje predmeta značajno većima nego što u stvarnosti jesu.
3. promjene percepcije tijela
U osoba sa ovim sindromom iskrivljena je percepcija vlastitog tijela. Zahvaćene osobe mogu osjećati da su im dijelovi tijela premali, preveliki, ili općenito izvan proporcija.
4. promijenjena percepcija vremena
Osjećaj da vrijeme teče presporo ili prebrzo, još je jedna od karakteristika ovog sindroma.
5. promijenjena percepcija udaljenosti
U osoba sa sindromom Alise u zemlji čudesa objekti mogu izgledati bliže ili udaljenije nego što u stvarnosti jesu.
Epizode uobičajeno traju od nekoliko minuta do nekoliko sati, pa i dana.
Kako se sindrom Alise u zemlji čudesa dijagnosticira i liječi?
Za postavljanje dijagnoze sindroma Alise u zemlji čudesa nema jedinstvenog dijagnostičkog protokola. Dijagnoza se postavlja na osnovi simptoma te isključivanjem drugih bolesti i stanja. Liječenje sindroma ovisi o osnovnom uzroku istog.
I za kraj…
Sindrom Alise u zemlji čudesa zaista je neobičan sindrom obilježen promjenama u vizualnoj percepciji veličine i oblika tijela, te drugih objekata, kao i njihove udaljenosti. Naziv sindroma inspiriran je glavnom junakinjom književnog djela „ Alisa u Zemlji čudesa“ koja doživljava gotovo istovjetne simptome, odnosno promjene u percepciji stvarnosti. Međutim, postoji i pretpostavka da inspiracija potječe iz iskustva autorove vlastite bolesti.
U djece, najčešći uzrok ovog medicinskog fenomena je infekcija Epstein – Barr virusom, odnosno migrena u odraslih.
Premda sindrom može uzrokovati vrlo neugodne simptome, važno je istaknuti da su isti obično kratkotrajni te ne uzrokuju ozbiljne posljedice.
Literatura:
1. PubMed. Alice in Wonderland Syndrome (AIWS)
2. Cleveland Clinic. What are the symptoms of Alice in Wonderland syndrome?
Autor: Monika Babić
Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.