Nicanje zubića kod beba uzbudljivo je razdoblje u životu svakog novog roditelja, no može biti vrlo izazovno. Promjene raspoloženja, u obliku razdražljivosti, kao i promjene u obrascima prehrane ili spavanja, često su prvi znakovi nicanja zubića.
Prvi zubići u beba obično započinju nicati između šestog i dvanaestog mjeseca djetetovog života.
Kada izbijaju prvi zubići kod beba, kojim redoslijedom bebi izbijaju zubi, kako izgleda nicanje zubića kod beba, kao i odgovore na još mnoga pitanja, donosimo u nastavku.
Kada započinje nicanje zubića kod beba?
Nicanje zubi kod beba je prirodan proces izbijanja mliječnih zubića kroz desni.
Vrijeme nicanja prvog, no i svakog novog zubića različito je od djeteta do djeteta.
Premda ne postoji pravilo, prvi zubići najčešće krenu nicati između petog i sedmog mjeseca djetetovog života, no mogu se pojaviti i ranije, no i kasnije, čak i do dvanaestog mjeseca.
Redoslijed izbijanja zubića kod beba
Izbijanje zubića kod beba uobičajeno slijedi određeni redoslijed.
Prilikom izbijanja zubića, prvo niču sjekutići, zatim prvi kutnjaci, pa očnjaci i na kraju drugi kutnjaci.
Kako prepoznati nicanje zubića kod beba?
Kada zubići prodiru kroz desni, to može biti vrlo bolno za vašu bebu. Desni su obično crvene, natečene i vrlo osjetljive, a ponekad i obrazi mogu biti blago crveni.
Nicanje zubića kod beba može proći potpuno neopaženo, no nerijetko dijete pokazuje određene znakove i simptome. Neke od najčešćih navodimo u nastavku.
Prvi zubići kod bebe simptomi
1. pojačano izlučivanje sline
Nicanje prvih zubića u beba uobičajeno uzrokuje pojačano slinjenje. Naime, slina djetetu pomaže pri ublažavanju upaljenih desni i pojačano se izlučuje prilikom izbijanja svakog novog zubića.
2. osip od slinjenja
Zbog pojačanog slinjenja, učestala je pojava crvenila i osipa oko usta.
3. stavljanje predmeta u usta
Obilježje razdoblja nicanja zubića u beba je često stavljanje predmeta u usta, kao i griženje te žvakanje istih.
4. razdražljivost
Razdražljivost kod beba uslijed nicanja zubića očituje se nervozom te čestim plakanjem.
5. poteškoće s uspavljivanjem
Bolno izbijanje zuba kod beba nerijetko je praćeno poteškoćama s uspavljivanjem, te češćim buđenjem bebe iz sna.
6. odbijanje hrane
S nicanjem zubića, uslijed novog osjećaja u ustima te upaljenih desni, u beba se smanjuje apetit te one nerijetko odbijaju hranu.
7. povišena tjelesna temperatura
Izbijanje zuba kod beba i temperatura mogu biti povezani.
Naime, izbijanje zubi kod beba ponekad je praćeno blago povišenom tjelesnom temperaturom.
Simptomi nicanja zubića su privremeni i obično prolazni. Kako bi ovo razvojno razdoblje prošlo što ugodnije, važno je da svojoj bebici pružite puno nježnosti i ljubavi.
Kako pomoći bebi kojoj niču zubići?
Nicanje prvih zubića može biti vrlo neugodno i bolno razdoblje za vašu bebu. Kako bi svojoj bebici ublažili simptome, prvo što možete poduzeti jest pružiti joj puno pažnje i nježnosti. No, možete se poslužiti i sljedećih savjetima.
1. nježna masaža desni
Rast zuba kod beba nerijetko je praćen bolnim, otečenim i osjetljivim desnima.
Nježno masiranje desni bebe prstom omotanim u čistu gazu, prethodno natopljenom hladnom vodom, može olakšati simptome nicanja zubića.
2. hladni predmeti
Žvakanje prethodno ohlađenih predmeta, poput hladnih gumenih prstenova, hladnih mokrih ručnika, te ohlađenog voća, može pomoću u smanjenju crvenila i otoka te ublažavanju boli.
3. lijekovi protiv bolova
Bolovi kod nicanja zubića nisu rijetka pojava.
Bolno nicanje zubi kod beba moguće je ublažiti primjenom dječjeg paracetamola ili ibuprofena, uz obavezno prethodno savjetovanje s pedijatrom.
4. preparati za olakšavanje nicanja zubića
Za ublažavanje boli uslijed nicanja zubića bebe, uz dogovor s pedijatrom, moguće je koristiti i gel za nicanje zubića koji sadrži lokalni anestetik.
Lidokainski gel za nicanje zuba kod beba trenutačno ublažava bol i umiruje dječje desni. Obično dolazi u kombinaciji s antiseptikom, ili ekstraktom kamilice koji ima protuupalno djelovanje. Na našem tržištu, gel za ublažavanje boli kod nicanja zubića sadrži 0,33 % lidokaina. Gel se, čistim komadom vate ili čistim prstima, umasira u zubno meso djeteta, a počinje djelovati unutar dvije minute.
Nicanje zubića važna je prekretnica u razvoju vašeg mališana. Razdražljivost, pojačano slinjenje, odbijanje hrane te poteškoće s uspavljivanjem, često su prvi znakovi nicanja zubića.
Suze i neprospavane noći, osim za bebu, nerijetko su vrlo iscrpljujuće i za roditelje. Stoga, opremite se s puno strpljenja i ljubavi i zapamtite, svaka razvojna faza ima svoje izazove, no i radosti. Nicanje svakog novog zubića korak je prema najslađem osmjehu koji otvara vrata novim avanturama!
Autor: Monika Babić
Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.