Otkucaj srca

Rascjep usne i nepca – više od estetskog izazova

Rascjep usne i nepca je prirođena malformacija u području glave i vrata. Riječ je o razvojnom poremećaju koji, osim što narušava izgled, može uzrokovati brojne funkcionalne poteškoće.

Međutim, važno je reći da rascjepi usne i/ili nepca sami po sebi više nisu razlog da vaše dijete u životu ne ostvari svoj puni potencijal, budući da se oni danas vrlo uspješno liječe.

Što je rascjep usne i nepca, zašto nastaje, može li se nastanak rascjepa spriječiti, s kojim poteškoćama se susreću djeca s rascjepom, kako se rascjepi dijagnosticiraju i liječe, kao i odgovore na mnoga druga pitanja, pročitajte u današnjem članku.

rascjep usne i nepca

Što je to rascjep usne ili nepca?

Rascjep je razvojna malformacija s kojom se beba rodi. Rascijepljena usna i nepce nemaju normalan oblik ni funkciju i moraju se operirati. Rascjep može zahvatiti gornju usnu, zubni greben gornje čeljusti, tvrdo i meko nepce. Postoje različiti oblici rascjepa – neki zahvaćaju samo usnu, neki samo dio nepca, a najteži slučajevi protežu se od nosnice kroz gornju usnu i zubni greben do kraja nepca.

Rascjepi usne i/ili nepca spadaju među najčešće malformacije u području glave i vratasvake godine se u Hrvatskoj rodi oko 60 djece s nekim oblikom rascjepa.

Zašto se moje dijete rodilo s rascjepom?

Najčešće nikada ne saznamo jasan odgovor na to pitanje. U većini slučajeva, rascjep je posljedica zajedničkog učinka više štetnih unutarnjih (genskih) i vanjskih (okolišnih) čimbenika. Okolišni čimbenici koji su povezani s nastankom rascjepa, ako im je trudnica izložena u ranoj trudnoći, su alkohol i duhan, neki lijekovi (npr. neki antiepileptici) te neki virusi (npr. citomegalovirus, rubeola). Osim toga, s nastankom rascjepa povezan je i nedostatak nekih hranjivih tvari u prehrani trudnice (npr. nedostatak vitamina B9, odnosno folne kiseline).

U rjeđim slučajevima, rascjep nastaje zbog genske mutacije koja može uzrokovati i malformacije drugih dijelova tijela, npr. udova, kralježnice, srca, bubrega i dr. Načelno se može reći da utjecaj nijednog od poznatih štetnih čimbenika nije dovoljan da sam izazove nastanak rascjepa, već se obično radi o kombinaciji više okolišnih čimbenika i genetske predispozicije.

Mogu li nešto poduzeti da spriječim nastanak rascjepa?

Kao što u potpunosti ne razumijemo uzroke nastajanja rascjepa, tako nemamo ni način da ih spriječimo. No, ono što možete poduzeti da umanjite šansu od nastanka rascjepa i drugih malformacija jest sljedeće. Tijekom trudnoće apstinirajte od konzumacije alkohola i duhanskih proizvoda. Vodite računa da unosite dovoljno svih potrebnih hranjivih tvari raznovrsnom prehranom. O svim dodacima prehrani i lijekovima u tijeku trudnoće razgovarajte unaprijed sa svojim izabranim ginekologom. Sve mjere opreza posebno su važne u prvom tromjesečju trudnoće, kada se razvijaju usna i nepce, kao i ostali organi.

Kada i kako se rascjep može dijagnosticirati?

Rascjep se često može vidjeti na ultrazvučnom pregledu u trudnoći. Lakše se i češće prepoznaje rascjep usne, dok se izolirani rascjep nepca (bez rascjepa usne) dosta teško vidi na ultrazvuku i najčešće se dijagnosticira tek po porodu.

Što mogu napraviti ako u trudnoći saznam da nosim dijete s rascjepom?

Odaberite pouzdane i provjerene izvore informacija i pripremite se za novorođenački period. Povežite se s roditeljima djece s rascjepom iz svoje okoline i potražite podršku obitelji i bližnjih. Možete se i naručiti na konzultacije u ambulantu za maksilofacijalnu kirurgiju KB Dubrava srijedom (prof. dr. sc. Predrag Knežević/dr. Lorencin Bulić) gdje ćemo pokušati odgovoriti na Vaša pitanja i umanjiti brige.

Što ako za rascjep saznamo tek nakon što se dijete rodi?

Ako ste rodili dijete s rascjepom i naišli na ovaj tekstsamo hrabro. Za početak je najvažnije da dijete dovoljno jede i napreduje na težini. Niste ništa propustili i niste mogli ništa drukčije napraviti. Sve potrebno stići ćete naučiti i saznati u hodu. U prva dva mjeseca djetetova života svakako dogovorite pregled u našoj ambulanti kako bismo pregledali dijete i utvrdili potreban tijek liječenja.

Koje poteškoće mogu imati djeca s rascjepom?

Poteškoće s rascjepom usne

Rascjepi usne su estetski problem i operiramo ih kako bi djeca izgledala, a time i funkcionirala kao i druga djeca. Uz rascjep usne javlja se i više ili manje izražena deformacija nosa, koja se također ispravlja operacijom. Izolirani rascjepi usne (bez rascjepa nepca) nisu uzrok funkcionalnih poteškoća i djeca u pravilu, osim estetike, nemaju nikakvih problema.

Poteškoće s rascjepom nepca

Rascjepi nepca (izolirani ili u kombinaciji s rascjepom usne) imaju nepovoljan utjecaj na funkciju hranjenja, govora i sluha. Otežano sisanje mlijeka iz dojke ili bočice i povrat mlijeka na nos dovodi do sporog i neučinkovitog hranjenja, koje može biti i prvi znak da nešto nije u redu, ako rascjep nepca kod beba do tada nije već prepoznat.

Kad se utvrdi da se radi o rascjepu nepca, dijete se vrlo često može sasvim uspješno hraniti poštivanjem nekoliko važnih pravila:

  1. najčešće nije moguće dojenje već samo hranjenje na bočicu – možete se izdajati
  2. poluuspravan položaj bebe pri hranjenju olakšava otjecanje mlijeka niz grlo i smanjuje vraćanje mlijeka kroz nos
  3. posebni sisači (npr. Medela Habermann ili dr. Brown’s) omogućavaju lakše istjecanje mlijeka iz bočice bez potrebe za snažnim isisavanjem

Djeca s rascjepom nepca često već u rodilištu imaju loš nalaz probira na sluh, zbog čega će biti u kontroli specijalista otorinolaringologije – audiologa. Djeca obično dobro čuju, ali mogu imati ponavljajuće upale srednjeg uha. Nalazi sluha i upale ušiju se obično poprave nakon operacije nepca.

Govor kod rascjepa nepca može biti slabije razumljiv i „nazalan“. Ako se uspješno i na vrijeme liječi, vrlo često može biti u potpunosti zadovoljavajuć. Uz operacije nepca za dobar govor najčešće je potrebna i logopedska terapija. Djeca s rascjepom koji zahvaća i zubni greben gornje čeljusti (rascjepi usne i zubnog grebena ili potpuni rascjepi usne i nepca) često imaju prirođeni nedostatak ili višak nekih zuba, kao i povećanu sklonost zubnom karijesu. Važna je dobra higijena zubi, redoviti stomatološki pregledi, a kasnije često i ortodontska terapija.

Kako se rascjepi usne i nepca liječe?

Važno je da dijete s rascjepom ima zajedničku skrb tima koji se sastoji od pedijatra, maksilofacijalnog kirurga, otorinolaringologa – audiologa, stomatologa, ortodonta, logopeda, a po potrebi i psihologa. Nijedna struka nije važnija od druge, već je najvažnije upravo koordinirano djelovanje svih specijalista. U Hrvatskoj je skrb o djeci s rascjepom centralizirana oko Klinike za kirurgiju lica, čeljusti i usta Kliničke bolnice Dubrava u Zagrebu, gdje se već desetljećima kirurški liječe gotovo svi rascjepi u Hrvatskoj i dio iz regije. Iskustvo je neophodno za dobre rezultate.

Kirurško liječenje rascjepa sastoji se obično od više operacija u općoj anesteziji. Vrsta, broj i redoslijed operacija ovisi o vrsti rascjepa i posebnostima djeteta te može dosta varirati od slučaja do slučaja.

U pravilu, kirurško liječenje rascjepa usne i nepca čini:

  1. operacija usne u dobi od 3 do 6 mjeseci
  2. operacija mekog nepca u dobi od 8 do 12 mjeseci
  3. operacija tvrdog nepca u dobi od 18 do 24 mjeseca
  4. operacija zubnog grebena u dobi od 9 do 13 godina
  5. operacija čeljusti i nosa po završetku rasta i razvoja

Sve pojedinosti o kirurškom i timskom liječenju Vašeg djeteta saznat ćete na konzultacijama u ambulanti. Mi ćemo brinuti o svim detaljima liječenja, kako biste vi što više mogli uživati u prvim mjesecima života vašeg djeteta, bez da stalno brinete o rascjepu.

Kad završava liječenje rascjepa usne i nepca?

Promjene u izgledu i funkciji su moguće dokle god dijete raste. Konačni rezultat liječenja stoga vidimo tek po završetku rasta i razvoja, a tada je moguće učiniti i dodatne korekcije, ako su potrebne. Dijete svakako redovito pratimo do adolescentske dobi, nastojeći i što manje remetiti normalan život. Naš je zajednički cilj sretno dijete koje izgleda i funkcionira kao i ostali vršnjaci.

Autor: Mia Lorencin Bulić, dr. med., maksilofacijalni kirurg i prof. dr. sc. P. Knežević, dr. med., maksilofacijalni kirurg, Klinika za kirurgiju lica, čeljusti i usta KB Dubrava

Više o rascjepima možete saznati na edukativnom portalu posebno posvećenom ovoj važnoj temi: https://www.rascjepi.net/

Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.

Scroll to Top