Otkucaj srca

Anoreksija nervoza – više od poremećaja hranjenja

Anoreksija nervoza ozbiljan je psihički poremećaj koji ubrajamo u poremećaje hranjenja. Karakterizirana je intenzivnim strahom od debljanja i najčešće izuzetno restriktivnim unosom hrane, što dovodi do značajne pothranjenosti te ozbiljnih zdravstvenih komplikacija i potencijalno smrtonosnih posljedica.

Što je anoreksija, koje su vrste anoreksije, koji su uzroci anoreksije, kako prepoznati anoreksiju, te kako se anoreksija liječi, pročitajte u tekstu koji slijedi.

anoreksija slike

Što je anoreksija nervoza?

Anoreksija nervoza (engl. anorexia nervosa), jednostavno rečeno anoreksija, jest poremećaj hranjenja obilježen preplavljujućim strahom od debljanja i najčešće ekstremnim ograničavanjem unosa hrane, što dovodi do značajnog gubitka na tjelesnoj masi te ozbiljnih zdravstvenih posljedica.

Ovaj poremećaj najčešće se javlja u doba adolescencije, kada su mlade osobe osjetljivije na promjene tijela te na društvene norme i pritiske vršnjaka.

Kod mladih osoba rizik za razvoj poremećaja hranjenja se povisuje čak 18 puta!

Među svim mentalnim poremećajima, anoreksija nervoza ima jednu od najviših stopa smrtnosti u adolescentskoj populaciji.

Osnovni tipovi anoreksije nervoze

Postoje dva osnovna tipa anoreksije: restriktivni tip i tip s prejedanjem i kompenzacijskim metodama.

1. restriktivni tip anoreksije

Osobe s restriktivnim tipom anoreksije kontroliraju tjelesnu težinu prvenstveno restrikcijom unosa hrane, izbjegavaju određenu hranu i smanjuju kalorije kako bi smanjile tjelesnu težinu, nerijetko je prisutno i pretjerano vježbanje.

2. prejedajući tip anoreksije

Anoreksiju s prejedanjem i kompenzacijskim metodama karakterizira povremeno prejedanje ili epizode unosa veće količine hrane, nakon čega slijede kompenzacijska ponašanja poput povraćanja, no i zloupotrebe laksativa, diuretika ili prekomjernog vježbanja kako bi se spriječilo dobivanje na tjelesnoj masi.

Kod oba tipa anoreksije prisutna je – pothranjenost.

U posljednje vrijeme često se spominje i tzv. atipična anoreksija nervoza. U atipične anoreksije prisutni su svi simptomi anoreksije nervoze, ali je anoreksična osoba normalne, a nekada i povećane tjelesne mase.

Čimbenici koji utječu na nastanak anoreksije nervoze

Mnogi su čimbenici koji utječu na razvoj anoreksije nervoze te je nemoguće pronaći jedan jedini uzrok razvoja iste. Najčešće se radi o kombinaciji bioloških, psiholoških i socijalnih čimbenika.

Nadalje, jedan od važnih čimbenika koji svakako povećava rizik za razvoj anoreksije je odlazak na strogu dijetu.

Biološki čimbenici

Kada govorimo o genetskim čimbenicima, istraživanja pokazuju da anoreksija nervoza može imati genetsku osnovu, budući da poremećaj često postoji u obiteljima. Osobe čija je majka primjerice imala neki poremećaj hranjenja, imaju povećan rizik za razvoj istog poremećaja. Kada govorimo o neurobiološkim čimbenicima, poznato je da neravnoteža u neurotransmiterima poput serotonina i dopamina, koji utječu na raspoloženje, apetit i ponašanje prema hrani, mogu povećati sklonost razvoju anoreksije.

Psihološki čimbenici

Psihološki čimbenici koji mogu imati utjecaj na razvoj anoreksije su perfekcionizam, nisko samopoštovanje i osjećaj manjka kontrole. Osobe sklone perfekcionizmu imaju veću potrebu za kontrolom i postavljaju visoke standarde za sebe, što može rezultirati nezadovoljstvom vlastitim izgledom i ponašanjima usmjerenim na mršavljenje. Nisko samopoštovanje može pridonijeti potrebi za kontrolom nad tijelom i težinom kao načinom postizanja osjećaja vrijednosti i kontrole. Anoreksija često može biti odgovor na osjećaj nedostatka kontrole u drugim aspektima života te kontrola nad hranom postaje način upravljanja stresom i emocijama.

Socijalni čimbenici

Danas je uvelike poznat i veliki utjecaj društvenih čimbenika na razvoj anoreksije nervoze, primjerice idealizacija mršavosti i pritisak da se postigne određeni izgled. Također, društvene mreže, prijatelji i obitelj mogu značajno utjecati na stavove prema tijelu i hrani. Komentari o težini ili uspoređivanje s drugima mogu povećati pritisak na izgled i potaknuti razvoj anoreksije.

Dodatni čimbenici koji mogu potaknuti nastanak anoreksije

Također, potrebno je svakako spomenuti i obiteljske čimbenike te traumatska iskustva.

Što se tiče obiteljskih čimbenika, obitelji s visokim očekivanjima, prekomjernom kontrolom ili izraženim sukobima mogu doprinijeti razvoju anoreksije, budući da osoba, kao što je već rečeno, kroz kontrolu hrane i tijela može naizgled imati osjećaj da kontrolira život.

Nadalje, traumatski događaji poput zlostavljanja ili gubitka voljene osobe, mogu biti okidač za razvoj poremećaja hranjenja kao načina nošenja sa stresom i emocionalnom boli.

Dodatno, važno je spomenuti da postoje i određene aktivnosti koje zahtijevaju mršavost – određena zanimanja ili sportovi poput gimnastike, plesa ili baleta, u kojima je vitkost visoko cijenjena, također mogu biti čimbenici koji mogu imati značajan utjecaj na razvoj anoreksije nervoze.

Anoreksija nervoza simptomi

Ključni psihološki simptom anoreksije nervoze je iskrivljena slika vlastitog tijela, što znači da se osobe vide kao prekomjerno teške, čak i kada su ozbiljno pothranjene, a to dovodi do intenzivnog straha od dobivanja na težini te do promjena u prehrambenom ponašanju.

Kada se govori o fizičkim simptomima, oni su mnogobrojni.

  • drastično smanjenje tjelesne mase (indeks tjelesne mase manji od 20)
  • umor
  • problemi s kožom
  • srčano – žilni problemi (bradikardija, hipotenzija, aritmija, smanjenja masa srca, srčani zastoj)
  • hormonalne promjene (amenoreja, disbalans spolnih hormona, problemi sa štitnjačom)
  • problemi s probavom
  • gubitak koštane mase (osteopenija, osteoporoza)
  • problemi s bubrezima (disbalans elektrolita kod tipa anoreksije s prejedanjem i povraćanjem)
  • smanjena funkcija mozga (kognitivni problemi)

Kako se postavlja dijagnoza anoreksije nervoze?

Dijagnoza anoreksije obično se postavlja na temelju kliničke procjene, kroz razgovor sa psihijatrom i psihologom, uključujući razgovor o prehrambenim navikama, tjelesnom izgledu i povijesti bolesti.

Također se provode laboratorijski testovi kako bi se procijenilo zdravstveno stanje i eventualno prisutne komplikacije, kao što su anemija, elektrolitski disbalans, srčane abnormalnosti i drugo.

Anoreksija liječenje

Liječenje anoreksije podrazumijeva multidisciplinarni pristup koji često kombinira psihoterapiju, medicinsku skrb i nutritivnu podršku. Kognitivno – bihevioralna terapija (KBT) terapija je izbora kod punoljetnih osoba, dok se kod maloljetnih pacijenata primjenjuje FBT (od engl. family – based treatment), odnosno terapijski pristup u kojem roditelji i drugi članovi obitelji aktivno sudjeluju u liječenju.

Često se provodi uz podršku nutricionista i liječnika raznih specijalizacija koji pomažu u postepenom vraćanju tjelesne težine na zdravu, s ciljem povećanja unosa hrane i promjenom u ponašanju i razmišljanju vezanom uz hranu, hranjenje i izgled.

Zaključak

Anoreksija nervoza ozbiljan je psihički poremećaj s potencijalno dugoročnim posljedicama po zdravlje, no ranim prepoznavanjem i adekvatnim tretmanom moguće je postići oporavak. Potrebna je kontinuirana edukacija i prevencija, osobito među mladima, no i stručnjacima te svima koji sudjeluju u edukaciji mladih osoba, kako bi se prepoznali rani znakovi poremećaja i osigurala rana intervencija. Liječenje anoreksije nervoze je dugotrajno i iziskuje puno strpljenja i podrške od strane obitelji i stručnjaka.

Autor: Maja Žanko, mag. nutricionizma

Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.

Scroll to Top