Hashimotov tireoiditis je kronična autoimuna bolest koja zahvaća štitnjaču.
Štitnjača, jedna od najvećih endokrinih žlijezda, smještena je neposredno ispod grkljana. Građena je od dva režnja koji su povezani središnjim dijelom, a svojim izgledom podsjeća na leptira.
Štitnjača, pod nadzorom tireotropina (TSH), izlučuje dva vrlo važna hormona, tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Njihove uloge su višestruke, pa tako potiču metaboličke procese u tijelu, utječu na metabolizam nutrijenata, povećavaju transkripciju velikog broja gena, djeluju na rast, podražljivost srca, spolne funkcije i još mnogo toga, što ukazuje na važnost zdravlja ovog organa.
Kako i u kojoj mjeri prehrana može pomoći u ublažavanju simptoma Hashimotova tireoiditisa, saznajte u tekstu koji slijedi.

Što je Hashimotov tireoiditis?
U današnje vrijeme sve je više osoba kojima je funkcija štitnjače narušena, primjerice često se dijagnosticira hipertireoza ili hipotireoza. Hipertireozu karakterizira prekomjerno, a hipotireozu smanjeno stvaranje i izlučivanje hormona štitnjače. Oba oblika bolesti najčešće nastaju zbog autoimunosnih procesa protiv štitnjače, odnosno stvaranja protutijela protiv tkiva štitnjače.
Jedna od najčešćih autoimunih bolesti je Hashimotov tireoiditis (u daljnjem tekstu Hashimoto). Riječ je o kroničnoj autoimunoj upali štitnjače, pri kojoj protutijela protiv tireoidne peroksidaze (TPO) i tireoglobulina (TG) potiču imunološki odgovor, što uzrokuje nakupljanje limfocita. Zatim dolazi do uništavanja i stvaranja ožiljaka na tkivu štitnjače, što posljedično dovodi do razvoja hipotireoze, a rjeđe hipertireoze.
Simptomi i postavljanje dijagnoze Hashimotova tireoiditisa
Ako osjetite neke od simptoma poput umora, pospanosti, slabosti u mišićima, opadanja kose, suhe kože, opstipacije, promjena u glasu, povećanja tjelesne mase i slično, bilo bi dobro provjeriti je li sve u redu sa štitnjačom. Uz provjeru potrebnih parametara iz krvi (TSH, fT3 i fT4, protutijela) i ultrazvuk štitnjače, može se dobiti jasnija slika. Također, bolest se češće razvija kod žena, a na njen razvoj mogu utjecati brojni faktori, kao što su genetika, stres, prisutnost drugih autoimunih bolesti, infekcije, konzumiranje alkohola, disbalans crijevne mikroflore, neuravnotežena prehrana itd.
Kako prehrana može pomoći u ublažavanju simptoma Hashimotova tireoiditisa?
Kao i kod prehrane zdravih osoba, i za oboljele od Hashimota preporuča se raznolika, umjerena i uravnotežena prehrana. Kroz četiri do pet obroka na dan, potrebno je osigurati dovoljno energije i nutrijenta koji su važni za zdravlje štitnjače. Preporuča se dovoljan unos složenih ugljikohidrata iz cjelovitih žitarica, voća i povrća, čime se između ostaloga osigurava dovoljan unos vlakana.
Unos vlakana je važan, budući da postoji sve više dokaza o povezanosti između zdravlja crijeva (gastrointestinalni imunološki sustav čini do 70% ukupnog imunološkog sustava), raznolikosti crijevne mikroflore i zdravlja štitnjače. Pritom, općenita preporuka za unos povrća i voća je najmanje 400 grama dnevno, odnosno pet porcija. S druge strane, važno je umjereno konzumirati jednostavne ugljikohidrate.

Nadalje, pokazalo se kako dovoljan unos proteina iz životinjskih i biljnih izvora, kao i unos nezasićenih masnih kiselina, s naglaskom na omega–3 masne kiseline zbog njihovog protuupalnog djelovanja, može imati korisne učinke. Prema tome, preporuča se u prehranu uvrstiti i namirnice poput ribe, jaja, mesa, mahunarki, orašastih plodova i sjemenki, maslinovog ulja, mlijeka i mliječnih proizvoda (ako nije prisutna intolerancija na laktozu) ili biljne alternative.
Jednako tako, raznolikom prehranom unijet ćemo potrebne vitamine (vitamin A, D, E, C i vit. B skupine) i minerale (jod, selen, cink, željezo, magnezij, bakar) koji su neophodni za normalno funkcioniranje štitnjače i imunološkog sustava. Stoga, ne preporuča se izbacivanje namirnica, osim ako eliminacijskom dijetom nije utvrđeno da određene namirnice pogoršavaju stanje bolesti.
Dakle, raznolikom, umjerenom i uravnoteženom prehranom, koja osigurava sve potrebne nutrijente, možemo pružiti podršku štitnjači.
Treba li izbjegavati goitrogene?
Možda ste naišli na informacije kako bi trebalo izbjegavati takozvane goitrogene namirnice (npr. kupusnjače, soju i proizvode od soje…), budući da određeni spojevi u njima, koje nazivamo goitrogeni, mogu ometati funkciju štitnjače i njezinu sposobnost da koristi jod za proizvodnju hormona. Međutim, termička obrada smanjuje količinu goitrogena u tim namirnicama, stoga nema potrebe za njihovim izbacivanjem iz prehrane, budući da su nutritivno bogate. Umjerenost je, kao i u svemu drugome, ključna.

Je li neophodno provoditi bezglutensku prehranu?
Znanstvena zajednica se još uvijek nije usuglasila je li bezglutenska prehrana nužna za osobe koje boluju od Hashimota, a ne boluju od celijakije ili preosjetljivosti na gluten.
Ne postoje jasne smjernice, iako neka istraživanja sugeriraju kako takva prehrana može imati benefite, poput smanjenja razine protutijela. Ipak, potrebno je provesti dodatna istraživanja.
Odluči li se pacijent za bezglutensku prehranu, važno je da potraži pomoć nutricionista kako bi se spriječili potencijalni deficiti određenih nutrijenata (željezo, cink, selen, vitamini B skupine…), s obzirom da prelazak na bezglutensku prehranu podrazumijeva izbacivanje pšenice, ječma, raži i potencijalno zobi iz prehrane.
Također, prije uvođenja bezglutenske prehrane, bilo bi poželjno da osoba oboljela od Hashimota provjeri boluje li od celijakije. Naime, celijakija se među pacijentima s Hashimotom javlja i do 10 puta češće nego u zdravoj populaciji, ali i obrnuto, osobe oboljele od celijakije bi trebale provjeriti zdravlje štitnjače. Jedan od mogućih razlog je takozvana molekularna mimikrija, Zbog sličnosti između strukture glutena i tkiva štitnjače, može doći do toga da protutijela na gluten, koja se stvaraju nakon unosa glutena, počnu “napadati” štitnjaču.
Podrška kroz suplementaciju
Najčešće se posebna pozornost posvećuje nutrijentima poput vitamina D, cinka, selena, joda, željeza, magnezija i bakra. No, prije posezanja za suplementacijom, potrebno je savjetovati se s liječnikom i farmaceutom te prethodno provjeriti postoji li deficit određenih nutrijenata, budući da suplementacija zahtijeva individualan pristup. Također, s obzirom da crijevna mikroflora utječe na apsorpciju nutrijenata u crijevima i funkcioniranje imunološkog sustava, bilo bi korisno savjetovati se o suplementaciji probioticima.

Je li potrebno uzimati visoke doze joda?
S obzirom da je uzrok Hashimota autoimuna reakcija kojom se uništavaju stanice štitnjače, a ne konkretno nedostatak joda u prehrani, treba biti iznimno oprezan sa suplementacijom. Jod je neophodan za sintezu hormona štitnjače i ne treba ga izbjegavati, a preporučeni dnevni unos je 150 µg na dan. Međutim, ako se unosi u prevelikim količinama može imati negativan učinak na štitnjaču i dodatno stimulirati autoimuni proces.
Zaključak
Prehrana kod Hashimota treba biti raznolika i nutritivno bogata, čime podržavamo rad štitnjače. Premda čini važan temelj za održavanje bolesti po kontrolom, važno je razumijeti da hrana nije zamjena za odgovarajuću terapiju. Većina pacijenta koji boluju od Hashimota moraju uzimati lijek levotiroksin.
Također, u procesu liječenja ključna je suradnja liječnika, farmaceuta i nutricionist s ciljem pružanja adekvatne terapije, suplementacije i savjetovanja o prehrani.
Literatura:
- Guyton, A. C. i Hall, J. E. (2017) Medicinska fiziologija – udžbenik. Trinaesto izdanje. Zagreb: Medicinska naklada.
- Ihnatowicz, P., Drywien, M., Wator, P., Wojsiat, J. (2020) The importance of nutritional factors and dietary management of Hashimoto’s thyroiditis. Ann. Agric. Environ. Med., 27(2): 184-193.
- Knezevic, J., Starchl, C., Tmava Berisha, A., Amrein, K. (2020) T hyroid-Gut-Axis: How Does the Microbiota Influence Thyroid Function? Nutrients, 12(6), 1769.
Autor: Nita Šarić, magistra nutricionizma i certificirani savjetnik za intuitivno hranjenje
Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.