Štitnjača u trudnoći prolazi kroz niz fizioloških promjena koje su neophodne kako bi podržale trudnoću te rast i razvoj djeteta.
Kao odgovor na metaboličke zahtjeve u trudnoći, dolazi do povećanja štitnjače, povećanja bazalnog metabolizma te povećane akumulacije joda u štitnjači.
Pravilan rad štitne žlijezde neophodan je za uspješno začeće, tijek te ishod trudnoće.
Štitnjača u trudnoći
Štitnjača, mala žlijezda u obliku leptira smještena na prednjem dijelu vrata, ima važnu ulogu u regulaciji mnogih vitalnih funkcija. Ona proizvodi hormone trijodtironin (T3) i tiroksin (T4) koji utječu na metabolizam cijelog organizma, a čiju koncentraciju u krvi regulira tireotropin (TSH), hormon kojeg izlučuje hipofiza. Za normalno funkcioniranje štitnjače, vrlo je važan i jod.
Tijekom prvog tromjesečja trudnoće, budući da još uvijek nema razvijenu vlastitu štitnu žlijezdu, dijete je u potpunosti ovisno o majčinim hormonima koje dobiva preko posteljice. S napredovanjem trudnoće, štitnjača fetusa počinje samostalno proizvoditi hormone. No, dijete je i dalje ovisno o jodu koji dobiva od majke, a koji je neophodan za stvaranje hormona štitnjače.
Fiziološke promjene štitnjače u trudnoći
U trudnoći, kao odgovor na povećane metaboličke zahtjeve, dolazi do fizioloških promjena veličine i funkcije štitnjače, uključujući metabolizam joda.
- povećanje štitnjače
- povećanje bazalnog metabolizma
- povećanje akumulacije joda u štitnjači
Nadalje, zbog povećane potrebe za hormonima štitnjače, u trudnoći se proizvodnja istih povećava za čak 50 %, dok vrijednost njihovih metabolički aktivnih slobodnih frakcija (FT3 i FT4) ostaje nepromijenjena, čime se održava normalna funkcija štitne žlijezde ili tzv. eutireoidno stanje. Uz to, povećava se i ukupna dnevna potreba za jodom.
Normalna funkcija štitnjače, kao i optimalna koncentracija hormona štitnjače u trudnoći, neophodna je za pravilan razvoj središnjeg živčanog sustava djeteta. Upravo je zbog toga planiranje trudnoće, osobito uz otprije poznati poremećaj funkcije štitnjače, vrlo važno.
Hormoni štitnjače i trudnoća
Funkcionalne promjene štitnjače odvijaju se pod utjecajem estrogena i humanog korionskog gonadotropina (hCG), hormona trudnoće. Estrogen u trudnoći povećava količinu bjelančevina (TBG) koje u krvi vežu hormone štitnjače, što izravno povećava koncentraciju ukupnih hormona štitnjače (T3 i T4) u krvi.
Upravo se zbog toga, u dijagnostici poremećaja rada štitnjače promatraju slobodne frakcije hormona štitnjače (FT3 i FT4), odnosno hormoni koji nisu vezani za specifične bjelančevine u krvi. Koncentracija slobodnih hormona štitnjače, koji su metabolički aktivni, ostaje nepromijenjena, zbog čega u trudnica normalno postoji eutireoidno stanje.
Humani korionski gonadotropin strukturno je sličan hormonu koji stimulira štitnjaču (TSH), ima blagu tireotropnu aktivnost, što znači da potiče štitnjaču na proizvodnju hormona, te posljedično smanjuje koncentraciju TSH u krvi.
Problemi sa štitnjačom i trudnoća
1. funkcionalni poremećaji
Poremećaji funkcije štitne žlijezde obilježeni su njezinim prekomjernim (hipertireoza) ili smanjenim (hipotireoza) radom.
2. strukturni poremećaji (čvorovi u štitnjači)
Poremećaji rada štitnjače i trudnoća
Hipertireoza u trudnoći
Hipertireoza je poremećaj funkcije štitne žlijezde obilježen prekomjernom proizvodnjom i izlučivanjem hormona štitnjače. Najčešći uzrok pojačanog rada štitne žlijezde u trudnoći je Gravesova bolest, autoimuna bolest štitnjače kod koje imunološki sustav organizma proizvodi protutijela usmjerena na štitnjaču, s posljedicom njezine prekomjerne aktivnosti.
Simptomi hipertireoze u trudnoći
- umor
- ubrzan rad srca
- palpitacije (osjećaj lupanja srca)
- prekomjerno znojenje
- nepodnošljivost topline
- neobjašnjiv gubitak na težini
- nesanica
- fini tremor ruku
Hipotireoza u trudnoći
Hipotireoza je poremećaj funkcije štitne žlijezde obilježen smanjenom proizvodnjom i izlučivanjem hormona štitnjače. Najčešći uzrok smanjenog rada štitne žlijezde je Hashimotov tireoiditis, kronična autoimuna bolest štitnjače kod koje imunološki sustav organizma proizvodi protutijela usmjerena na štitnjaču, s posljedicom njezine smanjene aktivnosti.
Hashimotov tireoiditis i trudnoća mogu biti izazovni, no uz odgovarajuće liječenje, moguća je zdrava trudnoća i beba.
Simptomi hipotireoze u trudnoći
- umor
- usporen rad srca
- nepodnošenje hladnoće
- povećanje tjelesne težine
- konstipacija
Dijagnoza poremećaja rada štitnjače tijekom trudnoće
Dijagnoza poremećaja rada štitne žlijezde u trudnoći postavlja se na osnovi anamneze, karakterističnih znakova i simptoma, fizikalnog pregleda te krvnih laboratorijskih pretraga. Kao pomoćan alat u dijagnostici, ponekad se koristi i ultrazvuk štitnjače.
Uz fiziološke promjene TSH i vrijednosti hormona štitnjače, simptomi hipertireoze i hipotireoze nerijetko se preklapaju s fiziološkim promjenama u trudnoći, što otežava postavljanje dijagnoze te odgađa početak liječenja.
Snižen TSH u trudnoći, uz povećanu koncentraciju T3 i T4 obično ukazuje na hipertireozu, dok povišen TSH hormon, uz smanjenu koncentraciju T3 i T4 najčešće ukazuje na hipotireozu.
U svrhu postavljanja ispravne dijagnoze, neophodan parametar koji se promatra jest slobodni hormon štitnjače T4 (FT4). Budući da koncentracija istog ponekad može biti normalna, za potvrdu dijagnoze koristi se slobodni T3 hormon (FT3).
Naime, kao što smo spomenuli, zbog fizioloških promjena štitnjače u zdravih trudnica dolazi do povišenja koncentracije ukupnih hormona štitnjače T3 i T4, dok koncentracija slobodnih hormona štitnjače FT3 i FT4, koji su metabolički aktivni, ostaje nepromijenjena, čime se održava eutireoidno stanje.
Osim vrijednosti TSH, te vezane (T3 i T4) i slobodne frakcije (FT3 i FT4) hormona štitnjače, u dijagnostici poremećaja rada štitnjače važnu ulogu imaju i tireoidna protutijela.
Povećana štitnjača u trudnoći normalna je pojava, no obično to povećanje nije primjetno i uobičajeno se ne može osjetiti tijekom fizikalnog pregleda.
Liječenje poremećaja rada štitne žlijezde tijekom trudnoće
U liječenju hipertireoze primjenjuju se antitireoidni lijekovi koji smanjuju proizvodnju hormona štitnjače. Liječenje hipotireoze provodi se hormonskim nadomjesnim liječenjem, odnosno nadoknadom hormonima koje štitnjača ne proizvodi u potrebnim količinama.
U majki s otprije poznatom bolešću štitnjače može biti potrebna prilagodba doze lijeka.
Komplikacije neliječenih poremećaja rada štitnjače u trudnoći
Narušena funkcija štitne žlijezde može se značajno negativno odraziti na tijek i ishod trudnoće.
- preeklampsija
- spontani pobačaj
- prijevremeni porođaj
- abrupcija posteljice
- niska porođajna težina
- narušene intelektualne sposobnosti djeteta
- mrtvorođenje
Štitnjača u trudnoći mijenja svoju veličinu i aktivnost, a sve to kako bi se prilagodila novim uvjetima u organizmu, odnosno kako bi učinkovito podržala trudnoću te rast i razvoj djeteta. Problemi sa štitnjačom u trudnoći mogu narušiti iskustvo trudnoće te utjecati na zdravlje majke i djeteta. Stoga, isti zahtijevaju pažljivo praćenje i odgovarajuće liječenje. Dijagnosticiran poremećaj štitne žlijezde tijekom trudnoće zahtijeva češće kontrole, odnosno praćenje statusa hormona štitnjače svakih 4 do 6 tjedana te, po potrebi, prilagodbu terapije.
Literatura:
1. PubMed. Thyroid disease and pregnancy
2. ScienceDirect. Thyroid physiology during pregnancy
Autor: Monika Babić
Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.