Otkucaj srca

Kada je najbolje vrijeme za drugu trudnoću?

Razmišljate o drugom djetetu? Svaka trudnoća je jedinstvena, pa se tako druga trudnoća može u potpunosti razlikovati od prve i za nju se, također, treba odgovarajuće pripremiti. Tijekom pripreme za drugu trudnoću važno je uzeti u obzir psihofizičku spremnost majke, kao i mnoge druge važne čimbenike.

Razmak između trudnoća važan je dio planiranja obitelji.

Premda ne postoji univerzalan odgovor na pitanje kada je najbolje vrijeme za drugu trudnoću, postoje određene smjernice koje mogu pomoći parovima u donošenju informirane odluke.

Prema preporukama stručnjaka, kako bi se smanjio rizik od komplikacija i nepovoljnih ishoda u narednoj trudnoći, nakon prirodnog porođaja i rođenja živog djeteta preporučuje se pričekati najmanje 24 mjeseca prije pokušaja ostvarivanja sljedeće trudnoće, odnosno 48 mjeseci nakon porođaja carskim rezom, no ne više od 5 godina.

druga trudnoća

Zašto je potreban razmak između trudnoća?

Trudnoća i porođaj mogu biti vrlo iscrpljujući za majku. Druga trudnoća odmah nakon prve može biti preveliko opterećenje za majku. Razmak između trudnoća prijeko je potreban kako bi se majka u potpunosti oporavila te psihički i fizički pripremila za sljedeću trudnoću. Vrijeme potrebno za fizički oporavak ovisi o tijeku same trudnoće, načinu i tijeku porođaja, veličini ploda, broju plodova te općoj kondiciji majke.

Druga trudnoća nakon carskog reza, ako nastupi vrlo brzo nakon porođaja, zahtijeva poseban oprez. Stoga, važno je osigurati dovoljno vremena kako bi ožiljak zacijelio, a majka se potpuno oporavila od zahvata.

Nadalje, trudnoća i dojenje iscrpljuju zalihe željeza, folata i kalcija, što se može negativno odraziti na narednu trudnoću.

Koji su rizici malog razmaka između trudnoća?

Mali razmak između dviju trudnoća iscrpljujuć je za majku i povećava rizik za nastanak komplikacija u narednoj trudnoći.

Razmak između trudnoća manji od 6 mjeseci povezuje se s nizom nepovoljnih posljedica u narednoj trudnoći.

Postoje li rizici povezani s prevelikim razmakom između trudnoća?

Preveliki razmak između trudnoća, također, nije preporučljiv i, između ostalog, povezuje se s nastankom preeklampsije u majke. Nakon rođenja živog djeteta, sljedeću trudnoću poželjno je ostvariti unutar 5 godina.

Optimalan razmak između trudnoća prema SZO

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), kako bi se smanjio rizik od nepovoljnih ishoda, preporučeni vremenski interval između dviju trudnoća, nakon rođenja živog djeteta, je najmanje 24 mjeseca, odnosno minimalno 6 mjeseci nakon spontanog ili induciranog pobačaja.

Prema mišljenju nekih stručnjaka, nakon spontanog pobačaja nema potrebe čekati te, ako ste zdravi i osjećate se spremno, možete odmah pokušati sljedeću trudnoću.

U planiranju idealnog razmaka između dviju trudnoća važnu ulogu ima životna dob žene. S obzirom na to da se, u današnje vrijeme, parovi na prvu trudnoću odlučuju u kasnijoj životnoj dobi, odnosno nakon 35. godine života, što je povezano s mnogim izazovima u postizanju trudnoće, sljedeću trudnoću poželjno je ostvariti što prije, odnosno unutar 12 mjeseci od porođaja.

Nakon koliko vremena od porođaja žena može ponovno ostati trudna?

Do uspostave ovulacije, u žena koje isključivo doje, uobičajeno dolazi unutar 4 do 6 tjedana od porođaja. Dok, u žena koje ne doje, do ovulacije obično dolazi unutar 5 do 6 tjedana. Nakon uspostave ovulacije, moguće je ostvarenje sljedeće trudnoće.

Zaključak

Ne postoji savršeni trenutak za drugu trudnoću. Svaka trudnoća je individualna odluka koja ovisi o mnogo čimbenika, uključujući fizičko zdravlje, emocionalnu spremnost, financijsku stabilnost i dr. Prema mišljenju stručnjaka, idealni razmak između trudnoća, nakon prirodnog porođaja i rođenja živog djeteta je godina dana, odnosno dvije godine nakon porođaja carskim rezom. Konzultacija s izabranim liječnikom može vam pomoći u donošenju najbolje moguće odluke za dobrobit cijele obitelji. Na kraju, najvažnije je da se osjećate spremno i podržano u ovom važnom životnom koraku.

Literatura:

1. Department of Reproductive Health and Research. Birth spacing

2. Mayo Clinic. Family planning

Autor: Monika Babić

Objavljeni tekstualni sadržaj predstavlja intelektualno vlasništvo fizičke osobe – Monika Babić te je kao takav zaštićen zakonom, ili se koristi sukladno odobrenju nositelja autorskih prava.

Scroll to Top